STAT BOOK: USAC AMSOIL NATIONAL SPRINT CARS – INDIANA SPRINT WEEK EDITION

By: Richie Murray – USAC Media

Speedway, Indiana (July 22, 2020)………NOS Energy Indiana Sprint Week, here we come. The greatest week of USAC AMSOIL National Sprint Car racing in the Hoosier state has arrived and begins this Friday night, July 24, for seven races in nine nights through August 1.

Indiana Sprint Week has time and time again proven itself as the pivotal make or break segment of the season which can catapult some drivers toward the ultimate goal of a season championship.

For C.J. Leary in 2019, that was proven to be the case as he scored the ISW title, then proceeded to snag the USAC AMSOIL National Sprint Car title at year’s end, becoming the six driver to accomplish the feat following J.J. Yeley (2003), Levi Jones (2009), Bryan Clauson (2013), Robert Ballou (2015) and Brady Bacon (2016).

In 2020, Bacon leads all with four wins while Ballou is looking his first USAC victory in over two years and his first ISW victory in three. Meanwhile, National point leader Justin Grant, a Lawrenceburg ISW winner in 2019, has been a force this season, leading all series drivers in laps led (103), top-fives (11) and top-tens (11) in 11 starts.

Dave Darland (Lincoln, Ind.) leads the pack with 20 career ISW feature wins, while expected 2020 participants Kevin Thomas Jr. has 6, Tyler Courtney 5, Brady Short 5, Ballou 4, Kyle Cummins 4, Brady Bacon 3, Jerry Coons Jr. 3, C.J. Leary 3, Grant 2, Thomas Meseraull 2, Chase Stockon 2, Chris Windom 2, Brent Beauchamp 1, Shane Cottle 1, Dickie Gaines 1 and Carson Short 1.

Seven past ISW champions are ready to go this week, including Dave Darland (1998-2001-2007), Chris Windom (2011), Robert Ballou (2015), Brady Bacon (2016), Kevin Thomas Jr. (2017), Chris Windom (2018) and C.J. Leary (2019).

The 2020 ISW schedule includes seven distinct tracks with a rich history and unique characteristics each their own, ranging from quarter-miles to three-eighths to half-miles, with degrees of banking both flat and high throughout the mini-series, offering a unique challenge to both driver and machine throughout a rigorous week of racing.

For the ninth time overall, Gas City I-69 Speedway will host the ISW opener on Friday, July 24. The quarter mile has previously hosted the ISW opener in 2002, each year between 2011-16 and again in 2019. From there, the series travels due west the following day, Saturday, July 25, to the quarter-mile Kokomo Speedway, whose ISW origins date to the inaugural year of 1988. The first weekend concludes Sunday, July 26. in the southeastern part of the state at the high-banked, 3/8-mile of Lawrenceburg Speedway.

After a two-day hiatus, the series returns for a final four-day stretch beginning at the famed half-mile Terre Haute Action Track on Wednesday, July 29. Then, it’s off to the world’s fastest 5/16-mile, Lincoln Park Speedway in Putnamville on Thursday, July 30. Working southbound and down, the quarter-mile red clay of Bloomington Speedway hosts ISW for the 33rd consecutive year on Friday, July 31 and concludes with the ISW finale Saturday, August 1 at Tri-State Speedway in Haubstadt, the first time ISW will have reached into the month of August since 1993.

Indiana Sprint Week debuted in 1988, but first became USAC-sanctioned in 1996. Since then, the event has grown from a single weekend to seven races over a week-and-a-half span and has become one of the marquee events, and most sought after tickets, on the USAC AMSOIL National Sprint Car schedule that draws massive crowds and welcomes travelers from around the world, both driver and fan alike.

The USAC National Sprint Car division’s winningest driver, Dave Darland, owns the most Indiana Sprint Week victories with 20. Levi Jones and Kevin Thomas have the most ISW titles with four.

All seven ISW races will be aired live on FloRacing at https://bit.ly/2ZpafUr.

2020 NOS ENERGY DRINK INDIANA SPRINT WEEK SCHEDULE:

Fri., July 24: Gas City I-69 Speedway – Gas City, Indiana

Advance Ticket Entry: 3pm ET, Walk-Up Sales: 4pm, Hot Laps: 6:30pm

Sat., July 25: Kokomo Speedway – Kokomo, Indiana

Advance Ticket Entry: 3pm ET, Walk-Up Sales: 4pm, Hot Laps: 6:30pm

Sun., July 26: Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, Indiana

Advance Ticket Entry: 3pm ET, Walk-Up Sales: 4pm, Hot Laps: 6pm

Wed., July 29: Terre Haute Action Track – Terre Haute, Indiana

Advance Ticket Entry: 3pm ET, Walk-Up Sales: 4pm, Hot Laps: 6:30pm

Thu., July 30: Lincoln Park Speedway – Putnamville, Indiana

Advance Ticket Entry: 3:30pm ET, Walk-Up Sales: 4:30pm, Hot Laps: 6:30pm

Fri., July 31: Bloomington Speedway – Bloomington, Indiana

Advance Ticket Entry: 3:30pm ET, Walk-Up Sales: 4:30pm, Hot Laps: 6:30pm

Sat., August 1: Tri-State Speedway – Haubstadt, Indiana

Advance Ticket Entry: 3pm CT, Walk-Up Sales: 4pm, Hot Laps: 6pm

ALL-TIME INDIANA SPRINT WEEK WINS:

1. (20) Dave Darland

2. (16) Jon Stanbrough

3. (12) Cory Kruseman

4. (9) J.J. Yeley

5. (7) Bryan Clauson

6. (6) Jay Drake, Danny Smith & Kevin Thomas, Jr.

9. (5) Kevin Briscoe, Tyler Courtney, Tony Elliott, Brady Short & Kevin Thomas

14. (4) Robert Ballou, Kyle Cummins, Jack Hewitt, Levi Jones & Kelly Kinser

19. (3) Brady Bacon, Daron Clayton, Jerry Coons, Jr., Tracy Hines, C.J. Leary & Hunter Schuerenberg

25. (2) Chuck Amati, Kevin Doty, Tim Gee, Justin Grant, Rick Hood, Bud Kaeding, Thomas Meseraull, Chase Stockon & Chris Windom

34. (1) A.J. Anderson, Brent Beauchamp, Jeff Bland, Jr., Chad Boat, Shane Cottle, Derek Davidson, Cary Faas, Aaron Farney, Blake Fitzpatrick, Brad Fox, Dickie Gaines, Damion Gardner, Tray House, Bob Kinser, Mike Mann, Brad Marvel, Mat Neely, Terry Pletch, Casey Riggs, Bill Rose, Carson Short, Mickey Smith, Brad Sweet, Brian Tyler & Cole Whitt

—————————————————————————-

ALL-TIME INDIANA SPRINT WEEK CHAMPIONS:

1988: Randy Kinser, 1989: Chuck Amati, 1990: Chuck Amati & Gary Trammell, 1991: Bob Kinser, 1992: Kevin Thomas, 1993: Kevin Thomas, 1994: Kelly Kinser, 1995: Kevin Thomas, 1996: Kevin Thomas, 1997: J.J. Yeley, 1998: Dave Darland, 1999: Tony Elliott, 2000: Jay Drake, 2001: Dave Darland, 2002: Cory Kruseman, 2003: J.J. Yeley, 2004: Levi Jones, 2005: Cory Kruseman, 2006: Jon Stanbrough, 2007: Dave Darland, 2008: Levi Jones, 2009: Levi Jones, 2010: Jon Stanbrough, 2011: Chris Windom, 2012: Levi Jones, 2013: Bryan Clauson, 2014: Bryan Clauson, 2015: Robert Ballou, 2016: Brady Bacon, 2017: Kevin Thomas, Jr., 2018: Chris Windom, 2019: C.J. Leary

2020 USAC AMSOIL NATIONAL SPRINT CAR STAT LEADERS:

Most Wins: 4-Brady Bacon

Driver Point Leader: Justin Grant

Owner Point Leader: TOPP Motorsports #4

Top Rookie in Points: Anton Hernandez

Most Laps Led: 103-Justin Grant

Most Top-Fives: 11-Justin Grant

Most Top-Tens: 11-Justin Grant

Most Fast Qualifying Times: 3-C.J. Leary

Most Heat Race Wins: 4-Justin Grant & Carson Short

Most Feature Starts: 11-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Carson Short, Chase Stockon, Kevin Thomas Jr. & Chris Windom

Most Times as Hard Charger: 3-Brady Bacon

Biggest Charger of the Year: Kevin Thomas Jr. (15th to 3rd) on June 14 at Tri-State Speedway

—————————————————————————-

2020 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS:

Feb 14: Ocala, FL – Bubba Raceway Park

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Feb 15: Ocala, FL – Bubba Raceway Park

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Jun 6: West Burlington, IA – 34 Raceway

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jun 7: Pevely, MO – Federated Auto Parts Raceway at I-55

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4

Jun 14: (M) Haubstadt, IN – Tri-State Speedway

WINNER: Stephen Schnapf (Randy Edwards #61m)

Jun 26: Plymouth, IN – Plymouth Speedway

WINNER: Justin Grant (TOPP Motorsports #4)

Jul 1: Terre Haute, IN – Terre Haute Action Track

WINNER: Chris Windom (Hayward Motorsports #19)

Jul 3: (A) (M) Putnamville, IN – Lincoln Park Speedway

WINNER: Shane Cottle (Hodges Motorsports #74x)

Jul 4: (M) Putnamville, IN – Lincoln Park Speedway

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Jul 10: (A) (W) Knoxville, IA – Knoxville Raceway

WINNER: Tyler Courtney (Clauson-Marshall-Newman #7BC)

Jul 11: (A) (W) Knoxville, IA – Knoxville Raceway

WINNER: Brady Bacon (Dynamics, Inc. #69)

Jul 24: (I) Gas City, IN – Gas City I-69 Speedway

Jul 25: (I) Kokomo, IN – Kokomo Speedway

Jul 26: (I) Lawrenceburg, IN – Lawrenceburg Speedway

Jul 29: (I) Terre Haute, IN – Terre Haute Action Track

Jul 30: (I) Putnamville, IN – Lincoln Park Speedway

Jul 31: (I) Bloomington, IN – Bloomington Speedway

Aug 1: (I) Haubstadt, IN – Tri-State Speedway

Aug 22: (SE) Brownsburg, IN – Lucas Oil Raceway at Indianapolis

Aug 26: (SE) Kokomo, IN – Kokomo Speedway

Aug 27: Kokomo, IN – Kokomo Speedway

Aug 28: Kokomo, IN – Kokomo Speedway

Aug 29: Kokomo, IN – Kokomo Speedway

Sep 18: Terre Haute, IN – Terre Haute Action Track

Sep 19: (M) Haubstadt, IN – Tri-State Speedway

Sep 24: Gas City, IN – Gas City I-69 Speedway

Sep 26: Rossburg, OH – Eldora Speedway

Oct 3: Lawrenceburg, IN – Lawrenceburg Speedway

Nov 5: © Perris, CA – Perris Auto Speedway

Nov 6: © Perris, CA – Perris Auto Speedway

Nov 7: © Perris, CA – Perris Auto Speedway

Nov 13: © San Tan Valley, AZ – Arizona Speedway

Nov 14: © San Tan Valley, AZ – Arizona Speedway

———————— KEY DEFINITIONS ————————-

Races noted with (M) represent a race co-sanctioned by MSCS.

Races noted with (SE) represent a non-points-paying “Special Event”

Races noted with (I) represent Indiana Sprint Week

Races noted with © represent a race with the AMSOIL USAC/CRA & Sands Chevrolet Southwest Sprint Cars

(A) represents a race awarding appearance points only

(W) represents an even co-sanctioned by POWRi WAR Sprints

—————————————————————————-

2020 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10):

1. (744) Justin Grant (Ione, CA)

2. (674) Chris Windom (Canton, IL)

3. (668) Brady Bacon (Broken Arrow, OK)

4. (653) C.J. Leary (Greenfield, IN)

5. (645) Chase Stockon (Fort Branch, IN)

6. (623) Kevin Thomas, Jr. (Cullman, AL)

7. (595) Carson Short (Marion, IL)

8. (520) Dave Darland (Lincoln, IN)

9. (464) Brandon Mattox (Terre Haute, IN)

10. (373) Mario Clouser (Auburn, IL)

® represents a USAC AMSOIL National Sprint Car Rookie

—————————————————————————-

2020 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP OWNER POINT STANDINGS:

1. (744) TOPP Motorsports #4 (Rochester, IN)

2. (674) Hayward Motorsports #19 (Morrison, IL)

3. (668) Dynamics, Inc. #69 (Milford, OH)

4. (623) KT Motorsports #9K (Whitestown, IN)

5. (604) Reinbold-Underwood Motorsports #19AZ (Gilbert, AZ)

6. (595) Daigh-Phillips Motorsports #71p (Indianapolis, IN)

7. (520) EZR/Curb-Agajanian #36D (Greenfield, WI)

8. (464) Brandon Mattox Racing #28 (Terre Haute, IN)

9. (426) 32 TBI Racing #32 (Fort Branch, IN)

10. (380) Leary Racing #30 (Greenfield, IN)

—————————————————————————-

2020 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP ROOKIE DRIVER POINT STANDINGS:

1. (355) Anton Hernandez (Arlington, TX)

2. (192) Wyatt Burks (Topeka, KS)

3. (192) Dennis Gile (Phoenix, AZ)

4. (182) Jadon Rogers (Worthington, IN)

5. (175) Chris Phillips (Plainfield, IN)

6. (114) Sterling Cling (Tempe, AZ)

7. (110) Terry Richards (Denton, NE)

8. (109) Anthony D’Alessio (Apollo Beach, FL)

9. (96) Nate McMillin (Rosedale, IN)

10. (90) Harley Burns (Brazil, IN)

—————————————————————————-

2020 USAC AMSOIL SPRINT CAR NATIONAL CHAMPIONSHIP STATISTICS:

FEATURE WINS:

4-Brady Bacon (Feb 14 at Bubba Raceway Park, Feb 15 at Bubba Raceway Park, Jul 4 at Lincoln Park Speedway & Jul 11 at Knoxville Raceway)

3-Justin Grant (Jun 6 at 34 Raceway, Jun 7 at Federated Auto Parts Raceway at I-55 & Jun 26 at Plymouth Speedway)

1-Shane Cottle (Jul 3 at Lincoln Park Speedway)

1-Tyler Courtney (Jul 10 at Knoxville Raceway)

1-Stephen Schnapf (Jun 14 at Tri-State Speedway)

1-Chris Windom (Jul 1 at the Terre Haute Action Track)

—————————————————————————-

FEATURE LAPS LED:

103-Justin Grant

67-Brady Bacon

30-Stephen Schnapf & Chris Windom

25-Tyler Courtney

24-Kyle Cummins

23-Shane Cottle

13-Chase Stockon

5-Carson Short

2-Dave Darland & Kevin Thomas Jr.

1-C.J. Leary

—————————————————————————-

TOP-FIVE FEATURE FINISHES:

11-Justin Grant

8-Chris Windom

7-C.J. Leary

6-Brady Bacon

5-Chase Stockon

3-Tyler Courtney

2-Robert Ballou, Dave Darland, Carson Short, Kevin Thomas Jr. & Tanner Thorson

1-Shane Cottle, Kyle Cummins, Stephen Schnapf, Logan Seavey, Jake Swanson

—————————————————————————-

TOP-TEN FEATURE FINISHES:

11-Justin Grant

9-Brady Bacon, C.J. Leary, Carson Short, Chase Stockon & Chris Windom

8-Kevin Thomas Jr.

4-Robert Ballou, Dave Darland, Anton Hernandez & Logan Seavey

3-Tyler Courtney, Kyle Cummins, Jake Swanson & Tanner Thorson

2-Max Adams, Brent Beauchamp & Ryan Bernal

1-Wyatt Burks, Mario Clouser, Shane Cottle, Dennis Gile, A.J. Hopkins, Dakota Jackson, Brandon Mattox, Brandon Morin, Jadon Rogers, Stephen Schnapf, Brady Short & Wesley Smith

—————————————————————————-

FAST QUALIFYING TIMES (Presented by Fatheadz Eyewear):

3-C.J. Leary

2-Brady Bacon

1-Brent Beauchamp, Tyler Courtney, Dave Darland, Jadon Rogers & Chris Windom

—————————————————————————-

HEAT RACE WINS (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension (CSI), AutoMeter & Indy Race Parts):

4-Justin Grant & Carson Short

3-C.J. Leary, Chase Stockon & Kevin Thomas Jr.

2-Kyle Cummins, Dave Darland & Logan Seavey & Chris Windom

1-Brady Bacon, Robert Ballou, Donny Brackett, Dustin Clark, Shane Cottle, Tyler Courtney, Anton Hernandez, A.J. Hopkins, Riley Kreisel, Chris Phillips, Stephen Schnapf, Jake Swanson, Tanner Thorson

—————————————————————————-

QUALIFYING RACE WINS:

1-Robert Ballou, Dustin Clark, Kevin Thomas Jr. & Matt Westfall

—————————————————————————-

SEMI WINS (Presented by Indy Metal Finishing):

2-Dave Darland

1-Garrett Aitken, Brady Bacon, Robert Ballou, Mario Clouser, Anton Hernandez, C.J. Leary, Brandon Mattox, Chase Stockon & Kevin Thomas Jr.

—————————————————————————-

C-MAIN WINS:

2-Jadon Rogers

1-Mario Clouser, Tim Creech, Braydon Cromwell, Dave Darland & Anthony Nicholson

—————————————————————————-

D-MAIN WINS:

1-Jesse Vermillion

—————————————————————————-

FEATURE STARTS:

11-Brady Bacon, Justin Grant, C.J. Leary, Carson Short, Chase Stockon, Kevin Thomas Jr. & Chris Windom

9-Dave Darland & Brandon Mattox

8-Anton Hernandez & Matt Westfall

7-Mario Clouser & Logan Seavey

6-Tanner Thorson

5-Robert Ballou, Kyle Cummins, Chris Phillips & Dustin Smith

4-Max Adams, Wyatt Burks, Dustin Clark, Dennis Gile, Dakota Jackson, Jadon Rogers, Jake Swanson & Jonathan Vennard

3-Nick Bilbee, Sterling Cling, Shane Cottle, Tyler Courtney, Mitchell Davis, Aric Gentry, Stephen Schnapf & Kory Schudy

2-Garrett Aitken, Brent Beauchamp, Ryan Bernal, Anthony D’Alessio, Don Droud Jr., Brayden Fox, Matt Goodnight, Riley Kreisel, Katlynn Leer, Kendall Ruble, Kent Schmidt & Wesley Smith

1-Travis Berryhill, Jake Bland, Donny Brackett, Zach Daum, Charles Davis Jr., Dickie Gaines, Kurt Gross, Tyler Gunn, Chayse Hayhurst, A.J. Hopkins, Steve Irwin, Jordan Kinser, Connor Leoffler, Brandon Long, Nate McMillin, Thomas Meseraull, Tye Mihocko, Brandon Morin, Kyle Robbins, Glen Saville, Brady Short, Steve Thomas, Brian VanMeveren, Blake Vermillion, Jesse Vermillion, Jack Wagner, Scotty Weir & Mitch Wissmiller

—————————————————————————-

KSE RACING PRODUCTS “HARD CHARGER” OF THE RACE:

2/14: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (9th to 1st)

2/15: Bubba Raceway Park – Brady Bacon (9th to 1st)

6/6: 34 Raceway – Kory Schudy (21st to 14th)

6/7: Federated Auto Parts Raceway at I-55 – Mario Clouser (21st to 10th)

6/14: Tri-State Speedway – Kevin Thomas Jr. (15th to 3rd)

6/26: Plymouth Speedway – Tanner Thorson (8th to 2nd)

7/1: Terre Haute Action Track – Carson Short (14th to 5th)

7/3: Lincoln Park Speedway – Kyle Cummins (17th to 10th)

7/4: Lincoln Park Speedway – Brady Bacon (8th to 1st)

7/10: Knoxville Raceway – Logan Seavey (20th to 9th)

7/11: Knoxville Raceway – Robert Ballou (19th to 8th)

—————————————————————————-

WILWOOD BRAKES 13TH PLACE FINISHER:

2/14: Bubba Raceway Park – Sterling Cling

2/15: Bubba Raceway Park – Stephen Schnapf

6/6: 34 Raceway – Dave Darland

6/7: Federated Auto Parts Raceway at I-55 – Jonathan Vennard

6/14: Tri-State Speedway – Brandon Mattox

6/26: Plymouth Speedway – Matt Westfall

7/1: Terre Haute Action Track – Chris Phillips

7/3: Lincoln Park Speedway – Garrett Aitken

7/4: Lincoln Park Speedway – Jordan Kinser

7/10: Knoxville Raceway – Riley Kreisel

7/11: Knoxville Raceway – Logan Seavey

—————————————————————————-

SALDANA RACING PRODUCTS FIRST NON-TRANSFER:

2/14: Bubba Raceway Park – Kyle Robbins

2/15: Bubba Raceway Park – Harley Burns

6/6: 34 Raceway – Matt Goodnight

6/7: Federated Auto Parts Raceway at I-55 – Matt Goodnight

6/14: Tri-State Speedway – Dave Darland

6/26: Plymouth Speedway – Jack James

7/1: Terre Haute Action Track – Eric Perrott

7/3: Lincoln Park Speedway – Max Adams

7/4: Lincoln Park Speedway – Dakota Jackson

7/10: Knoxville Raceway – Steve Irwin

7/11: Knoxville Raceway – Steve Irwin

—————————————————————————-

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR STATS:

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR DRIVER FEATURE WINS:

1. [62 wins] Dave Darland

2. [52 wins] Tom Bigelow

3. [47 wins] Tracy Hines

4. [46 wins] Jack Hewitt

5. [45 wins] Larry Dickson

6. [42 wins] Pancho Carter

7. [41 wins] Bryan Clauson

8. [40 wins] Gary Bettenhausen

9. [37 wins] Sheldon Kinser

10. [35 wins] Jon Stanbrough & Rich Vogler

12. [33 wins] Brady Bacon

13. [32 wins] Rollie Beale

14. [29 wins] Robert Ballou

15. [28 wins] Levi Jones & J.J. Yeley

17. [27 wins] Tyler Courtney & Kevin Thomas, Jr.

19. [26 wins] Tony Elliott, Dave Steele & Chris Windom

22. [25 wins] Steve Butler & Jay Drake

24. [23 wins] A.J. Foyt & Roger McCluskey

26. [22 wins] Rick Hood, Bubby Jones & Sam Sessions

29. [21 wins] Greg Weld

30. [19 wins] Justin Grant

31. [17 wins] Jerry Coons, Jr., Parnelli Jones & Bud Kaeding

34. [16 wins] Damion Gardner

35. [15 wins] Bobby East, Cory Kruseman, Jud Larson & Brian Tyler

39. [14 wins] Billy Cassella, Jim Hurtubise, Lee Kunzman & Bruce Walkup

43. [13 wins] Don Branson & Steve Chassey

45. [12 wins] Eric Gordon & Chase Stockon

47. [11 wins] Daron Clayton & Greg Leffler

49. [10 wins] Thomas Meseraull & Tony Stewart

51. [9 wins] Mario Andretti, C.J. Leary, Hunter Schuerenberg & Robbie Stanley

55. [8 wins] Mike Bliss, Chet Fillip, Johnny Rutherford & Joe Saldana

59. [7 wins] Kevin Doty, Darren Hagen, Kenny Irwin, Jr., Doug Kalitta, Jim Keeker, Bobby Santos, Brady Short, Kevin Thomas, Bobby Unser & Josh Wise

69. [6 wins] Chad Boespflug, Kevin Briscoe, Kyle Cummins, Jac Haudenschild, Jason McCord, Jan Opperman, Tom Sneva, George Snider & Dick Tobias

78. [5 wins] Larry Cannon, Dana Carter, Shane Cottle, Derek Davidson, Gene Lee Gibson, Jeff Gordon, Chuck Gurney, Shane Hmiel, Kevin Huntley, Frankie Kerr, Kelly Kinser, Eddie Leavitt, Jim Mahoney, Andy Michner, Johnny Parsons, Bill Puterbaugh & Cole Whitt

95. [4 wins] Rob Chaney, Cary Faas, Jesse Hockett, Steve Kinser, Michael Lewis, Don Nordhorn, Lee Osborne, Red Riegel, Ken Schrader, Al Smith & Danny Smith

106. [3 wins] Chuck Amati, Sonny Ates, Jeff Bloom, Mark Cassella, Jerry Daniels, Bob East, Bob Frey, Dickie Gaines, Wayne Hammond, Tray House, Kenny Jacobs, Tony Jones, Kyle Larson, Ralph Liguori, Charlie Masters, Mike Mosley, Larry Rice, Ron Shuman, Mitch Smith & Doug Wolfgang

126. [2 wins] Chad Boat, Marvin Carman, Ed Carpenter, Brad Doty, Nic Faas, Cy Fairchild, Brad Fox, Arnie Knepper, Danny Lasoski, Mack McClellan, Jason McDougal, James McElreath, Lealand McSpadden, Danny Milburn, Mat Neely, Ryan Newman, Jerry Poland, Casey Riggs, Bill Rose, Mickey Shaw, Terry Shepherd, Dean Shirley, Brad Sweet, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Mike Spencer, Bud Tingelstad, Billy Vukovich, Mike Ward & Carl Williams

156. [1 win] Donnie Adams, A.J. Anderson, Brad Armstrong, Tony Armstrong, Tommy Astone, Dick Atkins, Brent Beauchamp, Jeff Bland, Jr., Stan Bowman, Alan Brown, Karl Busson, Johnny Capels, David Cardey, Bob Cicconi, Henry Clarke, Troy Cline, Duke Cook, Mel Cornett, Allen Crowe, Billy Engelhart, Cotton Farmer, Aaron Farney, Gary Fedewa, Blake Fitzpatrick, Joe Gaerte, Russ Gamester, Rickie Gaunt, Elmer George, Brian Gerster, Todd Gibson, Ron Gregory, Richard Griffin, Garrett Hansen, Jerry Hansen, Jim Hemmings, Josh Hodges, Bob Hogle, Jackie Howerton, Chuck Hulse, Logan Jarrett, Marc Jessup, Gordon Johncock, Chet Johnson, Page Jones, Bob Kinser, Mike Kirby, Fred Linder, Steve Long, Hank Lower, Brett Mann, Bobby Marshman, Larry Martin, Mike Martin, Brad Marvel, Justin Marvel, Rusty McClure, Bob McCoy, Jim McElreath, Bobby Olivero, Gary Patterson, Billy Pauch, Dave Peperak, Jiggs Peters, Aaron Pierce, Paul Pitzer, Terry Pletch, Billy Puterbaugh, Jr., Bud Randall, Byron Reed, Boston Reid, Rodney Ritter, Jr., Brody Roa, David Roahrig, Stephen Schnapf, Logan Seavey, Carson Short, Billy Shuman, Jimmy Sills, Smokey Snellbaker, Wib Spalding, Greg Staab, Randy Standridge, Ron Standridge, Ricky Stenhouse, Jr., Kody Swanson, Tanner Swanson, Mike Sweeney, Jeff Swindell, Clark Templeman, Tyler Thomas, Bill Tyler, Rick Ungar, Lennie Waldo, Tyler Walker, Scotty Weir, Kenny Weld, Bob Wente, Matt Westfall, Johnny White, Rip Williams, Jacob Wilson & Eddie Wirth

—————————————————————————-

ALL-TIME USAC NATIONAL SPRINT CAR FAST QUALIFYING TIMES

1. (65) Tom Bigelow

2. (61) Dave Darland

3. (60) Tracy Hines

4. (39) Levi Jones

5. (37) Larry Dickson

6. (36) Bryan Clauson

7. (35) Brady Bacon & Rich Vogler

9. (31) Sheldon Kinser

10. (30) Pancho Carter

11. (28) Kevin Thomas, Jr.

12. (27) Dave Steele & Chase Stockon

14. (26) Jay Drake & C.J. Leary

16. (24) Gary Bettenhausen, Justin Grant, & J.J. Yeley

19. (23) Jon Stanbrough

20. (22) Steve Butler

21. (20) Jerry Coons, Jr., Tony Elliott & Roger McCluskey

24. (19) Greg Weld

25. (17) Don Branson & A.J. Foyt

27. (16) Rollie Beale, Jack Hewitt & Doug Kalitta

30. (15) Kenny Irwin, Jr., Sam Sessions & Brian Tyler

33. (14) Billy Cassella & Parnelli Jones

35. (13) Tyler Courtney, Bobby East, Damion Gardner & Bruce Walkup

39. (12) Steve Chassey, Rick Hood, Bill Puterbaugh & Joe Saldana

43. (11) George Snider & Chris Windom

45. (10) Sonny Ates

46. (9) Jim Hurtubise, Jud Larson, Eddie Leavitt, Johnny Rutherford, & Josh Wise

51. (8) Robert Ballou, Bubby Jones, Kelly Kinser & Thomas Meseraull

55. (7) Marvin Carman, Mark Cassella, Cary Faas, Bud Kaeding, Jim Keeker, Cory Kruseman, Larry Rice, Hunter Schuerenberg, Carson Short, Mike Spencer, Bud Tingelstad & Bobby Unser

67. (6) Mike Bliss, Daron Clayton, Shane Cottle, Derek Davidson, Eric Gordon, Richard Griffin, Jac Haudenschild, Tray House, James McElreath, Johnny Parsons, Ken Schrader

78. (5) Chad Boespflug, Cy Fairchild, Blake Fitzpatrick, Bob Frey, Andy Michner, Jan Opperman, Boston Reid, Tom Sneva, Robbie Stanley, Brad Sweet & Kevin Thomas

89. (4) Jeff Bloom, Kevin Briscoe, Kyle Cummins, Billy Engelhart, Chet Fillip, Darren Hagen, Chuck Hulse, Kenny Jacobs, Lee Kunzman, Jim McElreath, Don Nordhorn, Dave Peperak, Billy Puterbaugh, Jr., Joey Saldana, Terry Shepherd, Ron Shuman, Mitch Smith & Bob Wente

107. (3) Tommy Astone, Dave Blaney, Karl Busson, Kevin Doty, Brian Gerster, Todd Gibson, Jeff Gordon, Gary Gray, John Heydenreich, Gordon Johncock, Greg Leffler, Ralph Liguori, Steve Long, Larry Martin, Justin Marvel, Jason McCord, Larry Moore, Mat Neely, Ryan Newman, Lee Osborne, Brandon Petty, Jerry Poland, Bob Pratt, Brady Short, Danny Smith, Tony Stewart, Dean Thompson, Dick Tobias, Scotty Weir, Cole Whitt and John Wolfe

139. (2) Jarett Andretti, Mario Andretti, Brent Beauchamp, Keith Bloom, Chuck Booth, Don Brown, Duke Cook, Allen Crowe, Nic Faas, Larry Gates, Gene Lee Gibson, Coleman Gulick, Dave Hanna, Darl Harrison, Shane Hmiel, Josh Hodges, Marc Jessup, Brad Marvel, Max McGhee, Kevin Miller, Dustin Morgan, Brad Noffsinger, Gary Patterson, Byron Reed, Jerry Richert, Dave Roahrig, Jimmy Sills, Al Smith, Ricky Stenhouse, Jr., Greg Stephens, Stevie Sussex, Kody Swanson, Tyler Thomas, Jerry Weeks, Johnny White, Carl Williams & Jacob Wilson

185. (1) Pat Abold, Donnie Adams, Bobby Adamson, Mark Alderson, Chuck Amati, Dick Atkins, Terry Babb, Ryan Bernal, Lee Brewer, Jr., Timmy Buckwalter, Dale Burton, Gary Cameron, Larry Cannon, Billy Cantrell, Dana Carter, Rob Chaney, Bob Cicconi, Leon Clum, Peter Cozzolino, Don Davis, Doc Dawson, Brad Doty, Cotton Farmer, Dave Feese, Braylon Fitzpatrick, Brad Fox, Jared Fox, Joe Gaerte, Harry Garrett, Rickie Gaunt, Elmer George, Bobby Grim, Chuck Gurney, Norm Hall, Jerry Hansen, Brian Hayden, Jonathan Hendrick, Hank Henry, Tyler Hewitt, Ted Hines, Jesse Hockett, Bob Hogle, Danny Holtsclaw, Kevin Huntley, Gary Irvin, Mike Johnson, Dee Jones, Page Jones, Todd Kane, Ray Kenens, Joey Kerr, Rich Leavell, Jason Leffler, Michael Lewis, John Logan, Ed Lynch, Jr., Critter Malone, Louie Mann, Mike Mann, Charlie Masters, Rusty McClure, Wes McIntyre, Blake Miller, Jerry Miller, Jr., Ron Milton, Hal Minyard, Matt Mitchell, Warren Mockler, Mike Mosley, Mike Murgoitio, Paul Pitzer, Gary Ponzini, Ande Possman, Roger Rager, Davey Ray, Jerry Richert, Jr., Red Riegel, Travis Rilat, Manny Rockhold, Jadon Rogers, Bill Rose, Joe Roush, Jerry Russell, Bobby Santos, Don Schilling, Logan Seavey, John Sernett, Neil Shepherd, Jeremy Sherman, Dean Shirley, Eric Shively, Randy Smith, Wib Spalding, Ned Spath, Greg Staab, Steve Stapp, Richard Summers, Jake Swanson, Jeff Swindell, Kevin Swindell, Sammy Swindell, Tom Tepe, Leon Thickstun, Richard Vander Weerd, Jonathan Vennard, Billy Vukovich, Billy Vukovich III, Lennie Waldo, Gus Wasson, Shawn Westerfeld, Tony Weyant, Austin Williams, Rip Williams, Eddie Wirth & Mitch Wissmiller

—————————————————————————-

ALL-TIME USAC SPRINT CAR DRIVER CHAMPIONS:

1956: Pat O’Connor (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern), 1957: Elmer George (Midwest) & Bill Randall (Eastern), 1958: Eddie Sachs (Midwest) & Johnny Thomson (Eastern), 1959: Don Branson (Midwest) & Tommy Hinnershitz (Eastern), 1960: Parnelli Jones (Midwest) & A.J. Foyt (Eastern), 1961: Parnelli Jones, 1962: Parnelli Jones, 1963: Roger McCluskey, 1964: Don Branson, 1965: Johnny Rutherford, 1966: Roger McCluskey, 1967: Greg Weld, 1968: Larry Dickson, 1969: Gary Bettenhausen, 1970: Larry Dickson, 1971: Gary Bettenhausen, 1972: Sam Sessions, 1973: Rollie Beale, 1974: Pancho Carter, 1975: Larry Dickson, 1976: Pancho Carter, 1977: Sheldon Kinser, 1978: Tom Bigelow, 1979: Greg Leffler, 1980: Rich Vogler, 1981: Sheldon Kinser, 1982: Sheldon Kinser, 1983: Ken Schrader, 1984: Rick Hood, 1985: Rick Hood, 1986: Steve Butler, 1987: Steve Butler, 1988: Steve Butler, 1989: Rich Vogler, 1990: Steve Butler, 1991: Robbie Stanley, 1992: Robbie Stanley, 1993: Robbie Stanley, 1994: Doug Kalitta, 1995: Tony Stewart, 1996: Brian Tyler, 1997: Brian Tyler, 1998: Tony Elliott, 1999: Dave Darland, 2000: Tony Elliott, 2001: J.J. Yeley, 2002: Tracy Hines, 2003: J.J. Yeley, 2004: Jay Drake, 2005: Levi Jones, 2006: Josh Wise, 2007: Levi Jones, 2008: Jerry Coons, Jr., 2009: Levi Jones, 2010: Levi Jones (Dirt) & Shane Hmiel (Pavement), 2011: Levi Jones (Dirt) & Bobby Santos (Pavement), 2012: Bryan Clauson, 2013: Bryan Clauson, 2014: Brady Bacon, 2015: Robert Ballou, 2016: Brady Bacon, 2017: Chris Windom, 2018: Tyler Courtney, 2019: C.J. Leary

—————————————————————————-

ALL-TIME USAC SPRINT CAR OWNER CHAMPIONS:

1961: Sterling Plumbing & Heating, 1962: Bruce Homeyer, 1963: Bruce Homeyer, 1964: Jud Phillips, 1965: Jack Colvin, 1966: Anderson Products, 1967: Rufus Gray, 1968: Ray Smith, 1969: Willie Davis, 1970: Kenny Lay, 1971: Willie Davis, 1972: Mauri Amerling, 1973: R-B Racing Associates, 1974: Conger & Stapp Racing, 1975: Ernie Ensign, 1976: Steve Stapp Racing, 1977: Sherman Armstrong, 1978: Sherman Armstrong, 1979: Lloyd Weaver, 1980: Gohr Distributing Co., 1981: Ben Leyba, 1982: Ben Leyba, 1983: Damon Fortune, 1984: Damon Fortune, 1985: Damon Fortune, 1986: Phil Poor, 1987: Jeff Stoops, 1988: Jeff Stoops, 1989: Dynamics, Inc., 1990: Johnny Vance Racing Team, Inc., 1991: Ron Stanley, 1992: Dynamics, Inc., 1993: Dynamics, Inc., 1994: Utopia Services, Inc., 1995: Niebel Engines, Inc., 1996: Dynamics, Inc., 1997: Dynamics, Inc., 1998: Vance/Walker Racing, 1999: Dynamics, Inc., 2000: Walker/Lamers Racing, 2001: Walker/Gratton Racing, 2002: Dynamics, Inc., 2003: Tony Stewart Racing, 2004: Dynamics, Inc., 2005: 2B Racing, 2006: Tony Stewart Racing, 2007: Tony Stewart Racing, 2008: Dynamics, Inc., 2009: Tony Stewart Racing, 2010: Tony Stewart Racing, 2011: Tony Stewart Racing, 2012: CTR/BCI/Curb-Agajanian, 2013: Tony Stewart Racing/Curb-Agajanian, 2014: Dynamics, Inc., 2015: Robert Ballou, 2016: Dynamics, Inc., 2017: Baldwin Brothers Racing, 2018: Clauson/Marshall/Newman Racing, 2019: Reinbold/Underwood Motorsports

—————————————————————————-

ALL-TIME USAC SPRINT CAR ROOKIES OF THE YEAR

1971: Darl Harrison, 1972: Billy Cassella, 1973: Rich Leavell, 1974: Lee Osborne, 1975: Marvin Carman, 1976: Roger Rager, 1977: Eddie Leavitt, 1978: Tim Richmond, 1979: Jerry Carman, 1980: Frank Riddle, 1981: Steve Long & Johnny Coogan, 1982: Danny Milburn, 1983: Dean Shirley, 1984: Jerry Russell, 1985: Terry Shepherd, 1986: Kenny Jacobs, 1987: Rick Ungar, 1988: Dean Jacobs, 1989: Eric Gordon, 1990: Rick Howerton, 1991: Tony Stewart, 1992: Gary Cameron II, 1993: Kenny Irwin, Jr., 1994: Bobby Smith, 1995: Mark Cassella, 1996: Gus Wasson, 1997: J.J. Yeley, 1998: Tracy Hines, 1999: Ryan Newman, 2000: Bud Kaeding, 2001: Ed Carpenter, 2002: Boston Reid, 2003: Michael Lewis & Mat Neely, 2004: Josh Ford & Josh Wise, 2005: Darren Hagen, 2006: Scotty Weir, 2007: Ricky Stenhouse, Jr., 2008: Chad Boat, 2009: Henry Clarke, 2010: Justin Grant, 2011: Coleman Gulick, 2012: C.J. Leary, 2013: Tyler Courtney, 2014: Jarett Andretti, 2015: Aaron Farney, 2016: Isaac Chapple, 2017: Stevie Sussex, 2018: Timmy Buckwalter & Logan Seavey, 2019: Dustin Clark